Ten počet skutočne múdrych ľudí z tých 3750 kandidátov je veľmi malý. Ako by už mohol byť múdry niekto, kto zbije Dominikán-ca a nadáva mu do negrov? Alebo kto nazýva Rómov parazitmi? Alebo aj človek, ktorý neustále klame a zavádza hlavne na svojom Facebooku? Alebo aj taký človek, ktorý už je síce cez 20 rokov v politike, ale vedie takú neetickú, klamlivú a falošnú kampaň?


V sobotu sú voľby do NR SR a poviem vám, že nech už je aj po voľbách! To, čo tu niektoré politické strany mesiace predvádzali, to veľmi svedčí o samotných stranách a o tom, ako to bude vyzerať, keď budú vládnuť. Zároveň to tiež veľa hovorí o ľuďoch, obyčajných občanoch z ktorých sa mnohí nechali ovplyvniť populizmom, nenávisťou, klamstvami a jednoduchými riešeniami. Avšak tí, ktorí chcú vládnuť by mali byť uvedomelí a natoľko slušní, aby takéto falošné kampane nerobili. Filozof Platón vo svojich dielach hovorí, že “len ten môže byť ideálnym vládcom, kto vie v sebe zjednotiť moc a múdrosť a preto je ideálnou demokraciou vždy len vláda tých najlepších z národa.” Dnes si môže každý z nás určiť tých, ktorí sú podľa neho tí najlepší z národa. Preto vzniká množstvo pohľadov na to, ako by národ mal v krajine vôbec žiť a ktorým smerom by sa mal uberať. Zjednotiť v sebe však moc a múdrosť? Je vôbec niekto z tých 3750 kandidátov do NR SR, ktorí to dokážu? Myslím, že takí sú. Dúfam a verím, že tých, ktorých zvolím sa nenechajú ovládnuť mocou a peniazmi. Verím v slušných ľudí, ktorí sú medzi nami a aj v tých, ktorí chcú skutočne pomôcť. Čo sa však týka múdrosti je na nás, čo si pod ňou predstavujeme. Ja však tvrdím, že ten počet skutočne múdrych ľudí z tých 3750 kandidátov je veľmi malý. Ako by už mohol byť múdry niekto, kto zbije Dominikán-ca a nadáva mu do negrov? Alebo kto nazýva Rómov parazitmi? Alebo aj človek, ktorý neustále klame a zavádza hlavne na svojom Facebooku? Alebo aj taký človek, ktorý už je síce cez 20 rokov v politike, ale vedie takú neetickú, klamlivú a falošnú kampaň? 

Ideálna strana neexistuje. Teda, existuje, ale len pre fašistov, ktorí veria vo fašizmus. Takí ľudia si vďaka demokracii môžu fašistický štát vytvoriť. Napriek tomu, demokracia nie je o jednom človeku alebo vláde jednej skupiny ľudí. Preto sa aj nad fašistami dá demokraticky zvíťaziť, ak budú občania patrične informovaní a politické strany ich nebudú legitimizovať. Ak budú spoločne s nepolitickými organizáciami a uvedomelými občanmi vyvracať ich bludy a vysvetľovať, prečo je zlé ich voliť. 
Každý vníma dianie okolo seba trochu inak. Niektorí až priveľmi inak. Máme rôzne názory a pohľady k veľa témam, ale mali by sme si vedieť zachovať slušnosť, demokratické zmýšľanie, čestnosť, zmysel pre spravodlivosť a mali by sme sa vyhýbať nenávisti. Nemali by sme dovoliť, aby niekto z demokracie robil nástroj, ktorým samotnú demokraciu zbúra. 

Mali by sme ísť voliť. Je to totiž naša občianska povinnosť. Zo zákona síce nemusíme, ale mali by sme. Mnohí si to neuvedomujú, ale keď nepôjdeme voliť, dovolíme tým, aby za nás rozhodol niekto iný. Keď nepôjdeme voliť, nemyslíme tým na našu budúcnosť a čo je horšie, nemyslíme na budúcnosť tých, ktorí prídu po nás.

Nezabúdajme na to, že demokracia sa musí rozvíjať. Po prevrate v 89-tom ľudia poriadne ani netušili, čo to tá demokracia je. Vedeli však, že sú slobodní a to im stačilo. Sloboda pre ľudí dnes znamená veľa aj keď mnohí stále spomínajú a oslavujú minulé režimy. No, hovorí sa, že človek si až vtedy uvedomí čo mal, keď o to príde. Nevracajme sa do minulosti, žime v prítomnosti a budujme budúcnosť demokratického Štátu! 


Chcete upozornenia na nové články? Prihláste sa cez tlačidlo PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER ⬆️